Kurz je zaměřen na prohlubování odborných znalostí a dovedností z oblasti distribuce spotřebitelských úvěrů a hypoték.
Kurz se skládá ze dvou částí, první část je zaměřená na "Úvěry v době vysoké inflace" (prvních 8 lekcí). Zkušený odborník, Ing. Libor Ostatek, s více než dvacetiletou praxí v hypotečním financování, vysvětlí grafy a analýzy ČNB, podělí se o praktické zkušenosti na příkladech, v lekci „Co se stane když?“.
Druhá část je "Poptávka po úvěrech a změny v ekonomice" (zbylých 7 lekcí). Zástupce stavební spořitelny z úseku zpracování zajištěných úvěrů Jan Šíma v kurzu ukáže, že úvěry ze stavebního spoření v době vysokých úrokových sazeb dávají smysl více než jindy. Ukáže nám tipy a triky, jak využít úvěr ze stavebního spoření ve spojení s hypotékou, ale i samostatně jako investici do energeticky úspornějšího bydlení. Rozkryje způsoby posuzování bonity žadatelů i možnost výjimek ve schvalování, stejně jako rizika, která s tím poskytovatel úvěru nese.
Kurzem vás provedou dva moderátoři: Ing. Miroslav Škvára, MBA a Jan Čížek.
Podle § 8 odst. 2 zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru:
Ten, kdo je oprávněn poskytovat spotřebitelský úvěr, může poskytovat spotřebitelský úvěr pouze tak, že jeho pracovník, vázaný zástupce a jeho pracovník, zprostředkovatel vázaného spotřebitelského úvěru a jeho pracovník splňují podmínky odborné způsobilosti podle § 60 a důvěryhodnosti podle § 72 nebo § 73, a zajistí, že tyto osoby si odborné znalosti a dovednosti udržují.
Označení skupiny odbornosti podle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru:
Kurz je pro vás vhodný pokud máte absolvovanou jednu z těchto zkoušek:
Libor je ředitel makléřské společnosti Golem Finance. Absolvoval fakultu strojního inženýrství (1986 až 1991) ČVUT Praha a postgraduální studium bankovnictví (1993 až 1994) VŠE Praha.
Získal rozsáhlé zkušenosti v hypotečním financování jak v ČR, tak v zahraničí. Kariéru v bankovnictví začal v roce 1991 v Investiční bance. Od roku 1995 se v bankovnictví specializoval na obor hypotečního financování. Na vedoucí pozici oddělení obchodu Českomoravské hypoteční banky, kam spadal krom jiného rozvoj poboček, vývoj produktu, metodiky a marketing. Spolupodílel se na zavedení hypotečního bankovnictví v ČR. Absolvoval pracovní pobyty a stáže v Kanadě, Německu a Švýcarsku.
V roce 2005, po návratu ze zahraničí, odešel z bankovního sektoru, založil společnost NEWVALUES a následně také makléřskou společnost GOLEM FINANCE, kde působí dodnes.
Ing. Miroslav Škvára, MBA se od roku 1993 do roku 2019 věnoval finančnímu poradenství. Pracoval ve stavební spořitelně, penzijním fondu, životní pojišťovně. V roce 1995 úspěšně vykonal makléřskou zkoušku na cenné papíry a kapitálové trhy pořádanou Ministerstvem financí. Přednášel externě na Czech Management Institute Praha a na MÚVS ČVUT. Od roku 2010 se specializuje na vzdělávání v oblasti financí. V letech 2014 a 2015 spolupracoval na projektu SEKO „Vzdělávání uchazečů o zaměstnání v oblasti socioekonomických kompetencí“ pořádaném Fondem dalšího vzdělávání.
Pravidelně publikuje a připravuje webináře na téma finanční gramotnosti. Od roku 2013 se věnuje lektorské činnosti v souvislosti s certifikacemi finančních poradců na penzijní produkty, spotřebitelské úvěry a investiční produkty. V roce 2016 byl Zlatou korunou jmenován Akademikem roku. Je autorem učebnice Finanční gramotnosti. Dlouhodobě vyučuje předmět Finanční gramotnost na Gymnáziu Voděradská v Praze 10. Je autorem kurzu Základní znalosti v oblasti drahých kovů. Působí jako vedoucí obchodního oddělení ve společnosti VECTOR Certifikace s.r.o.
Honza Čížek působí ve finančnictví již 14 let. Začínal přímo v pojišťovně na úseku podpory při pojistných událostech v neživotním pojištění. Dále působil jako finanční poradce ve větších poradenských společnostech, které fungovaly na bázi MLM a posléze i jako junior manažer. V poslední z nich se začal z větší části zabývat vzděláváním poradců a do toho vnášel své zkušenosti z poradenské praxe. Posledních 8 let se již naplno věnoval pouze vzdělávání finančních poradců, srovnávání produktů pojištění, investic a úvěrů a tvorby metodiky pro posouvání od zprostředkování k poradenství.
Ve VECTOR Certifikace působí jako lektor, kde propojuje praktické příklady z práce s klienty a legislativní požadavky na provozování této profese. Do svých vzdělávacích aktivit rád používá analýzy a statistiky, aby tím podpořil argumenty finančních poradců při jednání s klienty.
Jeho motto je: „Mou misí ve finančním poradenství je získat tomuto oboru důstojné postavení vedle dalších odborných podnikatelských profesí.“
Jan Šíma se pohybuje v oblasti hypoték a financování bydlení od roku 2002.
Prošel řadu obchodních pozic v tehdejší GE Money Bance 2002 – 2008, 2011 - 2013 (prodej hypoték, řízení spolupráce s 3. stranami, vedení prodejního týmu hypotečních poradců).
V letech 2009 - 2010 vedl franšízu hypotečního makléře Gepard Finance.
Od května 2013 pracuje v Modré pyramidě, kde řídil týmy, které se zabývaly podporou úvěrování distribuční sítě. Od roku 2019 zodpovídá za zpracování zajištěných úvěrů Modré pyramidě.